Dostawy: Gdańsk/Gdynia/Sopot pon, śr, pt o godz. 11-13:30, 13:30-16, 18-21
Extra Options

Restauracja zero-waste cz. 1 gotowana ciecierzyca

by on 28 stycznia, 2021 in

W kuchni roślinnej ciecierzyca ma bardzo ważne miejsce. Jako podstawa hummusów, dań indyjskich jest bardzo często wykorzystywana w restauracjach. Niestety, wiele z nich nie ma czasu na przygotowanie swojej własnej ciecierzycy i korzysta z gotowej zamkniętej w puszcze np. takiej:

fot. materiały prasowe

Taka puszka waży dokładnie 2742 g ponieważ samo opakowanie to 242g blachy stalowej lakierowanej. Cel naszej restauracji to być zero-waste także w naszej kuchni, dlatego zaczęliśmy sami przygotowywać swoją bio cieciorkę kupując ją w ziarnach z Bioplanet.

Ale jak to wpływa na środowisko? otóż w bardzo dużym stopniu. 

Z takiego jednego kilograma suchej ciecierzycy jesteśmy w stanie wyprodukować ok 3kg ugotowanej ciecierzycy i 2kg/2litry aquafaby. Inaczej mówiąc, kupując 1 kg suchej ciecierzycy możemy ją przygotować i zastąpić dwie puszki ciecierzycy czyli 5.48kg. Zakładając, że ciecierzyca jest pozyskana z tego samego źródła dla ciecierzycy w puszce jak i tej w paczce mamy oszczędność 4,48kg na samym transporcie do naszego lokalu z punktu produkcji. Ile kilometrów to jest? ciecierzyca w puszce jest produkowana… we Włoszech, zatem oszczędzamy ok 2 tyś kilometrów transportu 4.48kg ciecierzycy. Używając tego kalkulatora https://www.cn.ca/en/delivering-responsibly/environment/emissions/carbon-calculator/ można wyliczyć, że taki transport na odległość 2 tyś km ciężarówką wemituje 0.65kg CO2, dla dwóch puszek! w dobrze obleganej restauracji, takich puszek ciecierzycy jest wykorzystywanych dziesiątki na miesiąc, a to przekłada się na dziesiątki kg CO2 wyemitowanych do atmosfery, których można uniknąć!

A co z opakowaniem?

Do naszego porównania wykorzystaliśmy ciecierzycę bio z Bioplanet o wadze 1kg, której plastikowe opakowanie waży …6g. To w porównaniu do wagi dwóch puszek ciecierzycy daje 6g do 484g. To porównanie jednak nie jest do końca uczciwe jeśli nie zabierzemy pod uwagę jak dużo energii jest użyte do produkcji danego opakowania. Artykuł z uniwersytetu Stanforda pokazuje, że produkcja plastiku to ok 9 razy bardziej energochłonny proces niż produkcja stalowego opakowania. To oznacza, że powinniśmy pomnożyć opakowanie 6g przez 9 i otrzymamy wówczas 54 vs 484, nadal, bardzo dużo oszczędzamy energii kupując suchą cieciorkę i sami ją gotując.

Dlatego w Vegevek, gotujemy swoją własną ciecierzycę (tutaj przepis), fasolkę i będziemy pracować nad kolejnymi produktami. Co więcej! taka ciecierzyca jest dużo zdrowsza bo produkowana z bio składników i bez żadnych dodatków szkodliwych, pasteryzowana w naszych słoikach Weck. Zachęcamy do kupienia jej tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.